Dřevomorka poškodila historickou radnici v Pardubicích víc, než se čekalo

Zdroj: iDNES.cz, https://pardubice.idnes.cz/drevomorka-radnice-oprava-pardubice-d7a-/pardubice-zpravy.aspx?c=A180720_153840_pardubice-zpravy_skn

Už více než půl roku úřaduje primátor Martin Charvát s velkou částí členů radnice na dočasné adrese na třídě Míru. Historické sídlo města totiž prochází opravami. Ty mají skončit v červnu příštího roku a stát 100 milionů korun.

Práce zkomplikovala dřevomorka, která způsobila větší škody, než se čekalo.

„Radnice by měla mít kompletně vyměněná všechna okna směřující do Pernštýnského náměstí. Rekonstrukcí nyní prochází i historický sál, který po úpravě rozvodů topení čeká pokládka hrubé podlahy a následně položení nových parket a opětovné zasazení historického obkladu stěn,“ uvedla náměstkyně primátora zodpovědná za investice Helena Dvořáčková.

Nejvíce postižený řáděním dřevomorky byl historický sál radnice. Jeho slávu nyní nepřipomíná zhola nic. Stěny jsou oplachtované, parkety vytrhané. Zejména zadní roh hrozil havárií. Trámoví zde bylo o devět centimetrů propadlé.

„Vyměnili jsme zde polovinu stropních trámů. Nyní připravujeme hrubé rozvody topení a elektroinstalace, poté položíme hrubou podlahu, na kterou přijdou finální vlysy,“ popsal stavbyvedoucí Jan Zářecký.

„Vyměnili jsme zde polovinu stropních trámů. Nyní připravujeme hrubé rozvody topení a elektroinstalace, poté položíme hrubou podlahu, na kterou přijdou finální vlysy,“ popsal stavbyvedoucí Jan Zářecký.

Stíháme, říká stavbyvedoucí

Přesto je přesvědčený, že rozdělanou práci zvládnou v termínu, tedy do června příštího roku. „Jsme na to připraveni a spraveni jsou o tom i všichni subdodavatelé,“ řekl Zářecký.

Jak říká, na mnoha místech bylo řádění dřevokazné houby větší, než s čím počítali oni i projekt, místy dvoj a trojnásobné. „Náročnější byly návozy trámů a jejich expedice sem,“ řekl Zářecký.

Nejdále jsou práce ve třetím nadzemním podlaží. Zde jsou již místnosti opravené, vyštukované a vymalované. Dělníci začnou montovat parapety, světla a vypínače.

„První a třetí nadzemní podlaží by měla být hotova na začátku příštího roku, tak aby se někteří zaměstnanci magistrátu mohli postupně stěhovat zpět do svých původních kanceláří,“ řekla mluvčí magistrátu Iveta Koubková.

Kanceláře v těchto patrech získají bílý nátěr, původní malby na stropech a stěnách chodeb a ve vybraných místnostech druhého nadzemního podlaží budou fixovány, popřípadě restaurátorsky obnoveny.

Zrestaurované stropy budou ozdobou radnice

Jestli je někde vidět oprava nejvíce, jsou to stropy. Od jara na nich pracovali restaurátoři, a tak se nyní nabízí hezký pohled na jejich konečnou podobu.

„Obnova maleb už je skoro hotová, zde byla část stropu spadlá. Je to ozlacené a vymalované. Zde je to štětičková práce, která není v hodinách, ale v rovinách dnů a týdnů,“ popsal stavbyvedoucí.

Právě výmalba a restaurace fresek a větší spotřeba trámů byly položky, které poměrně výrazně navýšily původní rozpočet z 67 milionů korun na 100 milionů.

„Při zahájení stavebních a bouracích prací, po dalších provedených sondách a probíhajícímu stavebně technickému průzkumu došlo k podstatnému nárůstu nutných stavebních prací vyvolaných mimo jiné špatným stavem některých konstrukcí a rozvodů,“ řekla mluvčí radnice Iveta Koubková.

Podle ní je například nutné vyměnit mnohem více trámů, než se původně předpokládalo, což je spojeno se zásahy do stropních konstrukcí a omítek stropů.

Bude třeba nechat vyrobil větší množství historických dlažeb, opravit celé vnitřní hlavní kamenné schodiště, ve větším rozsahu bude třeba opravit venkovní fasády a podobně. Celkem toto navýšení přijde na více než 16,5 milionu korun,“ uvedla mluvčí radnice Iveta Koubková.