Inventura projektů pardubické radnice dopadla na výbornou

Inventura realizovaných i připravovaný projektů pardubické radnice dopadla na výbornou. Vedení města, v čele s primátorem Martinem Charvátem, se podařilo řadu projektů dovést do úspěšného konce, jiné jsou ve fázi příprav a projektování. To vše v řádu cca 2,5 miliardy s podílem přes 600 milionů dotací.

Martin CharvátPrvní velkou investiční akcí současného vedení radnice byla revitalizace Tyršových sadů. Ta začala v červenci 2014 a současné vedení ji převzalo po třech měsících, již v listopadu. Rekonstrukce parku byla rozdělena na tři stavební části, revitalizaci podzámeckého parku, na níž město čerpalo evropské dotace, revitalizaci podzámeckého biotopu a vybudování kavárny. Celkem rekonstrukce přišla na více než 105 milionů korun. Podzámecký park byl revitalizován s tím, že bude sloužit všem generacím, bude přátelský, bezbariérový a bezpečný. Má být místem pro odpočinek, relaxační aktivity, či zajímavá setkání. Rekonstruované sady byly otevřeny na podzim roku 2015.Revitalizace sadů získala titul Stavbou roku 2017. Projekt získal také Cenu za veřejný prostor Ministerstva pro místní rozvoj a Asociace pro urbanismus a územní plánování a Cenu předsedy Senátu Parlamentu ČR.

Další velkou investiční akcí byla revitalizace prostoru před pardubickým hlavním nádražím a stavba terminálu pro městskou hromadnou dopravu. Pardubice získaly moderní veřejný prostor, důstojný vstup do města při cestě vlakem. Jako obrovský bonus můžeme označit zastřešená stání pro kola nebo cyklověž. Revitalizace probíhala od října 2016 do června 2017 a přišla na 176 milonů korun, z toho 108 milionů činila dotace ze švýcarských fondů.

n†dr-A-(5)1

Novotou je ještě cítit nový letištní terminál Jana Kašpara. Civilní letiště má konečně prostory odpovídající mezinárodnímu letišti, které je současně záložním letištěm pro to pražské, ruzyňské. Stavba terminálu probíhala od poloviny roku 2016 a skončila na konci roku 2017, celkové náklady činily 267 milionů korun.

„Při výčtu akcí, které dělají Pardubice lepšími, nesmíme zapomenout na výstavbu cyklostezek, rekonstrukci Masarykova náměstí nebo ulice 17. listopadu. Za zmínku zcela jistě stojí nová kuchyně s jídelnou v Domově pro seniory U Kostelíčka,“ komentuje inventuru uplynulých 4 let primátor Pardubic Martin Charvát.

tōp†n_(4_of_7)

„Nejčerstvějším přírůstkem jsou zrekonstruované počítačové a další odborné učebny v osmi základních školách. Stalo se tak díky dotacím z ITI. V září tak žáky těchto škol přivítalo dohromady 46 nově upravených a vybavených učeben. V modernizaci učeben budeme pokračovat, aby každá škola měla moderní zázemí pro výuku odborných předmětů. Celkově jsme za čtyři roky investovali do školství přes 500 milionů korun,“ doplňuje primátor Charvát. O prázdninách také začala stavba nového bazénu s délkou dráhy 25 metrů. Bazén se stane součástí současného aquacentra a otevřen bude již v létě příštího roku.

DSC_5259_ST

A jaké jsou další investiční plány? Podle Martina Charváta je do především dopravní infrastruktura. „Prioritou jsou dopravní terminály pro regionální, tedy meziměstskou autobusovou dopravu. Terminál B, který by navazoval na terminál MHD před nádražím. Terminál C – JIH v ulici K Vápence pro autobusy mířící na jih regionu. S radostí můžu říci, že je již jisté, že vznikne lávka přes železniční koridor a dojde k propojení Dukly a jižní části města s nádražím. Po tom toužilo několik generací. Lávku navíc po intervencích města zařadila SŽDC do projektu rekonstrukce nádražní budovy a koridoru,“ říká primátor Martin Charvát. „Ve stádiu příprav a projektování je rekonstrukce fotbalového stadionu v centru města a přilehlého okolí včetně levého břehu Labe a parkovacího domu. Zpracovává se také projekt „DUKLA SPORTOVNÍ“. Ten je velmi ambiciózní. Na místě dnešního atletického stadionu na Dukle by měl vzniknout rozsáhlý komplex. Atletická, multifunkční, házenkářská a gymnastická hala. Také posilovna, venkovní sportoviště pro veřejnost i vrcholové sportovce. Projekt Dukla sportovní promění zanedbaný, chátrající a z velké části nevyužívaný areál v moderní sportovní centrum,“ doplňuje plány primátor Martin Charvát.