Letiště chce investovat do dostavby i rozvoje

Zdroj: Statutární město Pardubice

Společnost East Bohemian Airport chce do roku 2020 investovat do dalšího rozvoje pardubického mezinárodního letiště zhruba 57 milionů korun. Na značné části těchto investic se mají podílet akcionáři společnosti – město Pardubice a Pardubický kraj.

Letiště plánuje investovat do vybudování dvou parkovacích ploch zhruba 20 milionů korun, dalších 25 milionů bude stát dokončení druhého nadzemního podlaží letištního terminálu. To je částka, o kterou bychom se s Pardubickým krajem podělili, poměrně k velikosti akcionářských podílů. Jsme připraveni začít jednat s Pardubickým krajem o navýšení základního kapitálu. Rada Pardubického kraje už, pokud vím, záměr schválila, já počítám s tím, že budu investiční záměr EBA prezentovat na zářiovém zastupitelstvu města, které bude o navýšení ze strany města rozhodovat.

Vybudování parkoviště u terminálu bylo původně součástí projektu na výstavbu odbavovací letištní haly, která je v provozu od počátku letošního roku. Z úsporných důvodů byla ale jeho stavba odložena. Výstavba parkoviště, která má stále platné stavební povolení, by měla stát zhruba 15,5 milionů korun. Kromě toho chce East Bohemian Airport pro dlouhodobé parkování zrenovovat bývalý autopark, kde bude 408 stání. Úpravy přijdou zhruba na pět milionů korun.

East Bohemian Airport v této etapě plánuje také dostavbu druhého nadzemního podlaží nového terminálu. Dokončena by měla být část, v níž bude sídlit vedení společnosti, k pronájmu, ale bez vybavení má být připraven prostor určený pro restauraci a další plochy pro komerční využití. Cena této dostavby by neměla překročit 25 milionů korun.

Město se bude na těchto třech investicích podílet ze dvou třetin, kraj jednou třetinou, což odpovídá vlastnickým podílům ve společnosti. Ještě záleží na rozhodnutí zastupitelstev města i kraje, zda záměr podpoří. Já věřím, že ano. Vše je plánováno tak, aby naše letiště vstoupilo do sezony roku 2020 s komfortním vybavením, jak se na mezinárodní letiště patří.