Pardubice opraví zničené ulice v historickém jádru

Zdroj: iDNES.cz, https://pardubice.idnes.cz/pardubice-wernerovo-nabrezi-historicke-jadro-foq-/pardubice-zpravy.aspx?c=A180215_383189_pardubice-zpravy_skn

Pardubice chystají komplexní opravu ulic v historickém jádru města. Obnovovat se budou povrchy v Kostelní a Bartolomějské ulici či Wernerovo nábřeží za radnicí. Podle předběžných odhadů radních by práce v památkové zóně měly vyjít na zhruba 25 milionů korun.

Silnice plné záplat, rozbité chodníky nebo rozlámané obrubníky. Na to, že historické centrum je největší chloubou Pardubic, některé ulice v památkové zóně vypadají už nějakou dobu docela otřesně.

„Nebojím se jejich stav označit za zoufalý,“ uvedl starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík.

Proto magistrát připravuje velkou rekonstrukci historické Kostelní ulice a přilehlého okolí. Studie na lokalitu včetně Wernerova nábřeží a Bartolomějské ulice je již hotová.

„Zastupitelé města by měli záměr schválit už na svém únorovém zasedání, poté by měly začít práce na projektové dokumentaci,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

A zdaleka nepůjde jen o kosmetické práce. Tamní obyvatele i lidi na nedělní procházce budou nějaký čas obtěžovat velké výkopy.

„Měl by se rekonstruovat povrch Kostelní ulice a s tím související rekonstrukce sítí. Kanalizace je ve velice špatném stavu a společnost Vodovody a kanalizace čekají na nás, až s rekonstrukcí začneme. Logicky se do nutné opravy nechtěly pouštět před opravami,“ uvedl Menšík.

Na Wernerově nábřeží se upraví povrch a současná vzrostlá zeleň, obnoví se i Bartolomějská ulice. Předběžný odhad nákladů činí více než 25 milionů korun. Revitalizace území o přibližné rozloze 3350 metrů čtverečných by se měla konat v letech 2019 nebo 2020.

„Jsme v kontaktu i s památkáři, aby byla oprava co nejvíce šetrná k historickým objektům,“ řekl starosta Menšík a dodal, že změnou kvality povrchu ulic se zlepší také podmínky pro provozovatele restauračních předzahrádek, což přispěje ke zvýšení atraktivity této části města.

Památková rezervace Pardubice dostane nutnou opravu ke svým 55. narozeninám.

Psal se totiž 5. březen 1964, když bylo výnosem ministerstva kultury historické jádro města, vymezené původním rozsahem městských hradeb a areálem zámku s obranným systémem valů a prostorem dřívějších vodních příkopů, zařazeno mezi nejkrásnější památky tehdy Československé republiky.

„Součástí rezervace je kromě zámku a středověké části Pardubic, zahrnující i vodní kanál napájející Císařský náhon či masné krámy na Wernerově nábřeží, také Pernštýnské náměstí s dominantou města Zelenou bránou, kostel Zvěstování Panny Marie a kostel svatého Bartoloměje,“ uvedla mluvčí města Nataša Hradní.