Pardubice vystaví sochy současných umělců v ulicích města

Zdroj: Blesk.cz, https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-live-kulturni-servis/545660/pardubice-vystavi-sochy-soucasnych-umelcu-v-ulicich-mesta.html

Pardubice se poprvé zapojují do projektu Sculpture line, který vystavuje sochy na veřejných prostranstvích. Ve městě bude v ulicích pět soch od Michala Gabriela, Jaroslava Koléška, Jakuba Flejšara a Stefana Milkova. Svá díla ponechají umělci v krajském městě čtyři měsíce.

"Rádi bychom naše ulice oživili a dali jim další, poznávací rozměr. Lidé tudy budou nejen procházet, ale cesta pro ně zároveň bude i jistým uměleckým zážitkem, aniž by kvůli tomu museli do galerie," řekl primátor Martin Charvát (ANO). Díla budou ve městě k vidění do 27. září, dodal.

Jakub Flejšar Pardubicím zapůjčil sochu nazvanou Kůň. Lidé ji najdou na trávníku na Palackého třídě. Michal Gabriel poslal do Pardubic plastiku Průzkumníci, která bude u kašny v blízkosti nádražní budovy. A jeho socha Koně zaujme místo v Machoňově pasáži.

Jaroslav Koléšek vybral Velkého misionáře, ode dneška stojí na třídě Míru v prostoru, kterému se říká kulatý roh. Místo je podle autora vhodné, protože je v centru města a kolem bude chodit hodně lidí. Sochy musí být mezi lidmi, oslovovovat je, což je jejich zásadní poslání, uvedl umělec.

"Socha je složená ze dvou částí. Spodní část je tělo vrtulníku, které má rozpohybovanou spodní část. Je to o všech misích, ať vojenských nebo civilních, o kterých nevíme, jestli nám přináší ohrožení, nebo záchranu," řekl Koléšek.

Obyvatelé města budou také potkávat objekt Compact Disc z dílny Stefana Milkova. Organizátoři pro něj vybrali park Na Špici. "Naší hlavní myšlenkou bylo přiblížit díla současných umělců běžnému divákovi, široké veřejnosti. Vytrhnout umění z galerií a přinést ho za lidmi do ulic, doslova jim ho postavit do cesty," řekl ředitel festivalu Sculpture line Ondřej Škarka.

Město projekt podpořilo částkou půl milionu korun. Součástí programu budou i doprovodné akce v podobě komentovaných prohlídek, výstav obrazů či odborných konferencí, uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký.