Seznam uchazečů o pozici primátora Pardubic je hotový

Zdroj: iDNES.cz, https://pardubice.idnes.cz/volby-charvat-haas-pelikan-primator-pardubice-komunalni-volby-p72-/pardubice-zpravy.aspx?c=A180611_407936_pardubice-zpravy_skn

Komunální volby se v Pardubicích zúží na boj ANO proti zbytku stran. Primátor Martin Charvát si je vědom, že to nejtěžší ho čeká až po sečtení hlasů.

Už poměrně dlouho se nestalo, že by nějaký primátor Pardubic obhájil svou pozici. Naposledy se mohl radovat v roce 2002 Jiří Stříteský z ODS. Pak už vždy platilo, že po jediném funkčním období se musel šéf radnice sbalit a odejít.

O rozbití této linie se letos pokusí primátor a lídr hnutí ANO Martin Charvát. Ten si je vědom role hlavního favorita, ale zároveň upozorňuje na to, že ho nečeká snadná obhajoba primátorského řetězu.

„Podívejte se, co se nám stalo při krajských volbách, když jsme jako vítězové museli do opozice. V Královéhradeckém kraji se pak proti ANO domluvili všichni během pár hodin. Klidně se tady může stát něco podobného,“ uvedl Charvát.

Jeho obavy jsou částečně na místě. Vstup Babišovy strany na radnici byl v roce 2014 až příliš razantní. Politici se rychle dostali do sporů s úředníky a hlavně pak se zástupci opozice. Už tak dost vypjaté vztahy dostaly zabrat ve chvíli, kdy radní nepustili oproti zvyklostem opozičníky do dozorčích rad městských firem.

„Doufám, že Martin Charvát nebude pokračovat ve funkci primátora. Nelze řídit radnici jako firmu,“ uvedl třeba opoziční zastupitel za Pardubáky Aleš Klose.

Právě zmíněné místní sdružení v čele s Františkem Brendlem se stalo největším kritikem práce radních. Otázka ale je, co to koalici ve složení Pardubáci, Starostové a Patrioti ve volbách přinese.

„Rádi bychom ve volbách získali dvouciferný výsledek ideálně blízko k 15 procentům. To by nám dalo šanci být u rozdávání karet,“ řekl Brendl.

Možná i vliv blížících se voleb a výsledky koaličních jednání po krajských volbách zapříčinily, že politici z hnutí ANO v posledních dvou letech výrazně ubrali na urputnosti svých veřejných výstupů. Tím rozhodně zvětšili svůj koaliční potenciál.

Pelikán: Koalice se tvoří až po volbách

Po odchodu bývalé primátorky Štěpánky Fraňkové do vedení pardubické nemocnice se třeba výrazně zlepšily vztahy s jejím Sdružením pro Pardubice. To do voleb povede šéf dopravního podniku Tomáš Pelikán, který je zároveň jediným šéfem městské firmy z řad opozice, který přestál nástup hnutí ANO do čela radnice.

„Odmítám, že bychom byli s primátorem na něčem domluveni, jak hlásí po městě kolegové z dalších stran. Koalice se vytvářejí po volbách,“ řekl Pelikán.

Jako téměř jasné se zdá, že jedno z hlavních slov u povolebního vyjednávání bude mít Karel Haas z pozice lídra ODS. A to ze dvou důvodů - jednak modrá strana zřejmě dostane slušný počet hlasů a hlavně akurátní, spořádaný a vždy dobře připravený Haas může být pro ostatní lídry dobrým kompromisem na pozici nového primátora Pardubic.