Sportovní park Pardubice. Devět dní sportu, kultury i zábavy

Zdroj: Pardubický deník, https://pardubicky.denik.cz/zpravy_region/sportovni-park-pardubice-devet-dni-sportu-kultury-i-zabavy-20180802.html

Devět dní sportů odstartuje v Pardubicích 10. srpna Sportovní park Pardubice. Park Na špici a jeho blízké okolí se opět promění ve velké improvizovaná sportoviště pod volným nebem.

Akce, jejíž tradici začal v roce 2016 Olympijský park se v Pardubicích, se úspěšně vrací už potřetí. Slavnostní výkop se koná už v pátek 10. srpna od osmnácti hodin zahajovacím koncertem skupin Mlask a Pískomil se vrací určeným zejména pro rodiny. Park je určen primárně dětem tak, aby samy zjistily a vyzkoušely, který z pestré nabídky sportů jim vyhovuje nejvíce. Na přípravě disciplín se podílí místní sportovní oddíly, kterých se letos zapojí 64. Sportovní disciplíny se budou v třídenním cyklu obměnovat.

V čem spočívá princip? Za hrací kartu v ceně 80 korun můžete v parku vyzkoušet nejrůznější sportovní odvětví. Za zdolání 12 z nich náleží hráči diplom, za 16 pak medaile. Karty jsou k dostání v infocentru u Zelené brány a také v prodejnách Intersport v Pardubicích a Hradci Králové. Park bude otevřen každý den o devíti do osmnácti hodin.

Karty letos poslouží i jako poukázky na slevy či benefity u partnerů parku. Například zlevní vstupné některé placené disciplíny, na souběžně pořádaný festival Friends Fest nebo hokejový Memoriál Zbyňka Kusého.

Součástí parku budou tentokrát i dva již rozšířené běžecká závody. „Jsou to atraktivní a dlouhodobé akce – Gladiator race a Barvám neutečeš. Na tyto populární a vyhledávané akce chceme přilákat i další zájemce o sport z celé republiky a přivést je k nám do parku. Cílíme tím i na ty, kteří by jinak do parku nepřijeli. Jedním z cílů je i podpora cestovního ruchu a to nejen směrem do Pardubic, ale třeba nasměrováním návštěvníků na turistickou oblast Dolní Morava,“ říká Pavel Stara.

Kromě těchto závodů nebudou chybět populární paddle boardy, dračí lodě nebo kanoistika, atletika nebo gymnastika, která vloni v parku chyběla, ale také vědecký koutek Univerzity Pardubice. K dispozici bude velká lezecká stěna. Středy pak budou patřit i konferencím, do parku zavítají sportovní osobnosti jako Martin Doktor nebo Karolína Erbanová.

Kromě sportu ale park pobaví i kulturou. Každý všední den odpoledne se v parku představí regionální kapely na Happy season stage.  „Nechceme zvát velké kapely, od toho jsou festivaly, ale naopak dát příležitost právě pro menší lokální tělesa, které i tady drží kulturu," říká Pavel Stara.

Novinkou, kterou návštěvníci zvláště postrádali nejvíce je pak stánek s občerstvením.

Kompletní informace o parku a programu najdou návštěvníci na webu www.sportovnipark.cz nebo v mobilní aplikaci. Organizátoři na ní slibují denní přehled akcí a účinkujících. Organizátoři se z programu snažili vyloučit i cíleně komerční a politické aktivity. Park má především sloužit jako podpora lokálních sportovních klubů a těm se tato aktivita vrací. „Některé musely i zastavit nábor z kapacitních důvodů. Propagace sportu funguje výborně, přitom rozpočet na celý podnik se pohybuje kolem tří a půl milionu korun a to jsou navíc peníze, které ve velké míře zůstávají v regionu v podobě nového sportovního vybavení místních oddílů,“ uzavírá Stara.